دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciencesشعار امسال هفته سرطان "اصلاح باورها راه مبارزه با سرطان "

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ | 
شعار امسال هفته سرطان "اصلاح باورها راه مبارزه با سرطان "
به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم رفتاری  و سلامت روان- انستیتو روانپزشکی تهران: دکتر موسوی معاون اجتماعی دانشگاه همزمان با هفته سرطان پیامی به شرح زیر صادر کرد: بر اساس تقویم بهداشتی کشورمان روز هشتم الی پانزدهم بهمن ماه با عنوان هفته سرطان نام گذاری شده است.
ضرورت این موضوع از آنجاست که بیماری سرطان، از مهم ترین بیماریهای غیرواگیر و دومین عامل شایع مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای در حال توسعه است و بر اساس آمارهای موجود در حال حاضر سرطان عامل 12 درصد مرگ و میر در دنیا است که البته گفته می شود این روند با رشدی نگران کننده در سالهای آتی ادامه خواهد یافت.
در کشورمان سرطان سومین عامل مرگ ومیر محسوب می شود و سالانه بیش از 30 هزار نفر بر اثر آن جان خود را از دست می دهند.
شعار امسال هفته سرطان "اصلاح باورها راه مبارزه با سرطان " می باشد و با توجه به این شعار و لزوم تغییر باورهای عموم مردم نسبت به بیماری سرطان و اینکه نزدیک نیمی از سرطانها با تشخیص زودرس قابل درمان هستند و همچنین درصد قابل توجهی از آن را می توان در همان مراحل اولیه تشخیص و درمان نمود، میبایست تلاش شود با حساس سازی جامعه نوعی مسئولیت اجتماعی در راه آموزش، کنترل و پیشگیری از گسترش آن ایجاد نماییم.
عوامل خطرزای ایجاد سرطان همچون مصرف دخانیات،  مصرف الکل،  برنامه غذایی ناسالم،  چاقی، کم تحرکی، مصرف برخی از داروها، اشعه درمانی، عفونت های مزمن و ... را می توان با اصلاح سبک زندگی و آموزش همگانی کنترل نمود.
آنچه که موجب نزدیک شدن به این هدف می شود ایجاد مسئولیت اجتماعی در برابر سلامت آحاد جامعه است که این مسئولیت از آموزش شروع می شود. دستیابی به هر کدام از این اهداف در گروه همکاری بین بخشی به ویژه در مراکز آموزشی، مدارس و دانشگاهها می باشد بنابراین ضروری است که بیماری تبدیل به یک مبحث مهم اجتماعی شود و در سیستم بهداشت و درمان بیش از هر زمانی بر مقوله های اجتماعی موثر بر سلامت و بیماری فرد توجه نمود که این توجه بر هزینه های درمانی آتی، سلامت عمومی و رشد و شکوفایی جامعه دارای تاثیر غیر قابل انکاری است.
برگرفته از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی ایران
 
 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 434 بار   |   دفعات چاپ: 27 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر