دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciencesاستفاده از ربات های دستیار روان درمانگر در آینده ای نه چندان دور در توانبخشی اجتماعی و شناختی کودکان مبتلا به طیف اتیسم

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۴ | سخنرانی هفتگی با حضور دکتر علیرضا طاهری دانش آموخته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف دوشنبه سوم اردیبهشت ماه سال جاری در سالن اجتماعات دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان- انستیتو روانپزشکی تهران: دکتر علیرضا طاهری اولین فارغ‌التحصیل دکترای رباتیک اجتماعی در ایران سخنرانی با عنوان «استفاده از رباتهای انسان نما در توانبخشی اجتماعی و شناختی کودکان مبتلا به طیف اتیسم» انجام داد.
ایشان به تبیین وجوه مختلف استفاده از رباتهای انسان نما در توانبخشی اجتماعی و شناختی کودکان طیف اتیسم پرداخت و گفت: اتیسم اختلالی است در رشد مغز که توانایی فرد برای برقراری تعامل با دیگران و پاسخگویی مناسب به دنیای بیرون را مختل می‌کند. اما مطالعات اخیر نقطه عطفی در شناخت این بیماری بود که نشان میداد این کودکان میتوانند به راحتی مانند کودکان بهنجار با انواع تکنولوژی کار کنند.
وی در ادامه گفت: در حال حاضر تیم متخصص ایرانی در راستای کمک به کودکان مبتلا به طیف اتیسم رباتهایی را به عنوان دستیار درمانگر برای ارزیابی آموزش تقلید چهره، تقلید حرکات ساده بدن، آموزش موسیقی و افزایش توجه و تمرکز و حتی ارزیابی خود همین فاکتور ها طراحی کرده و ساخته اند.
وی در پایان افزود: با وجود محدودیتهایی که در استفاده از رباتها مانند: گران بودن، دشواری کدگذاری و تنظیم مجدد توسط والدین وجود دارد، نباید قطار پیشرفت علم را متوقف ساخت و اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک به جای رباتهای تجاری، ربات های دستیار روان درمانگر مثل انواع گوشیهای همراه، تبلت و سیستم واقعیت مجازی در دسترس همگان قرار گیرند.

تهیه خبر: زهره راخ
خبرنگار: سارا یوسفی


 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 315 بار   |   دفعات چاپ: 20 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر