دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • ریاست
  • معاونت پژوهشی
  • معاونت آموزشی
  • معاونت اداری مالی
  • معاونت دانشجویی و فرهنگی


معرفی معاون
معرفی معاونت


کارشناسان واحدها


کمیته انضباطی


دانشجویی
فرهنگی

برگزاری دوره بین المللی آموزش متخصصین درمان اختلال مصرف مواد افعانستان و تاجیکستان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۱۷ | 

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان- انستیتو روانپزشکی تهران: دوشنبه هفدمهم اردیبهشت سال جاری مراسم افتتاحیه دوره بین المللی آموزش متخصصین درمان اختلال مصرف مواد افعانستان و تاجیکستان در تالار اندیشه دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان برگزار شد.
این دوره آموزشی از ۱۷ تا ۲۶ اردیبهشت ماه به مدت ۱۰ روز در دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان- انستیتو روانپزشکی تهران برگزار می‌شود.
در ابتدای مراسم افتتاحیه این دوره بین المللی آموزشی، دکتر جعفر بوالهری رئیس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان ضمن خوش آمدگویی سخنرانی کرد. در ادامه دکتر پرویز افشار، معاون کاهش تقاضای مواد و توسعه مشارکت های مردمی و سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران؛ دکتر آلکساندر فیدولوف نماینده دفتر مقابله با جرم و مواد سازمان ملل متحد (UNODC)، دکتر فاطمه عباسی رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور؛ دکتر احمدحاجبی مدیرکل سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر محسن روشن پژوه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، مجری و دبیر علمی دوره آموزشی به ایراد سخنرانی پرداختند.
دکتر محسن روشن پژوه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و دبیر علمی این دوره آموزشی بین‌المللی تاکید این دوره آموزش پزشکان و متخصصان حوزه اعتیاد را بر «درمان و کاهش آسیب» و «توانمندسازی و جامعه پذیری» معتادان بهبود یافته با حضور پزشکان و متخصصان کشورهای منطقه‌ای ایران، افغانستان و همسایگان دانست.
ایشان با اشاره به اقدامات ایران در خصوص کاهش تقاضا و مصرف مواد مخدر در سطح جهان گفت: ایران تلاش کرده تا به ویژه در بحث کاهش تقاضا و درمان اعتیاد ظرفیت دانشگاهی و علمی خود را با محوریت توسعه دانش و اقداماتی در حوزه کشورهای منطقه افزایش و جایگاه علم و دانش کشور در این زمینه را ارتقاء دهد.
وی اظهار کرد: توسعه یافتگی برنامه‌های درمان اعتیاد در کشور رسالت دانشگاه علوم پزشکی ایران و به ویژه انستیتو روانپزشکی و ماموریت سازمان ملل در توسعه رویه‌های علمی مبارزه با مواد مخدر باعث شده دوره آموزشی بین‌المللی برای پزشکان و متخصصان اعتیاد در منطقه طراحی شود. مسئولیت طراحی و اجرای این طرح بر عهده دانشگاه علوم پزشکی ایران و انستیتو روانپزشکی ایران است.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه تمام مطالب ارائه شده در این همایش ۱۰ روزه با تاکید بر درمان، کاهش آسیب، توانمندسازی و جامعه پذیری معتادان بهبود یافته ارائه می‌شود، تصریح کرد: این دوره آموزشی در دو نوبت صبح و بعد از ظهر با دعوت از نزدیک به ۲۴ نفر از مدرسان و صاحب نظران خبره ملی برای ارائه دیدگاه‌ها و نظرات‌شان برگزار می‌شود. همچنین متخصصانی از دو کشور افغانستان و تاجیکستان در آن شرکت خواهند کرد.
وی با بیان اینکه در این همایش دیدگاه‌های علمی مورد تاکید است، افزود: در کنار مطالب تئوری ارائه شده، آموزش‌های عملی نیز در حوزه‌های خدماتی مانند مراکز درمان و کاهش آسیب و توانمندسازی که با مشارکت و حمایت بهزیستی مشغول به فعالیت هستند، ارائه می‌شود.
روشن پژوه با اشاره به محل برگزاری این دوره آموزشی در دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان- انستیتو روانپزشکی تهران ادامه داد: با هماهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان بهزیستی و سازمان ملل دو روز از مدت زمان این همایش خارج از استان تهران برگزار می‌شود و مدعوین از مراکز درمان اقامتی تحت نظارت بهزیستی استان اصفهان و همچنین مرکز گذری کاهش آسیب بازدید می‌کنند.
به گفته دبیر علمی این همایش، برگزاری این دوره آموزشی نمونه‌ای از تعامل، همکاری و مشارکت بین بخشی میان وزارت بهداشت، بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر است که منجر به هم افزایی دستگاه‌های متولی حوزه اعتیاد خواهد شد.
منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)


 


CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 563 بار   |   دفعات چاپ: 63 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر