دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • ریاست
  • معاونت پژوهشی
  • معاونت آموزشی
  • معاونت اداری مالی
  • معاونت دانشجویی و فرهنگی


معرفی معاون
معرفی معاونت


کارشناسان واحدها


کمیته انضباطی


دانشجویی
فرهنگی

برگزاری نشست خبری به مناسبت هفته سلامت روان در دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۷/۲۳ | 

برگزاری نشست خبری به مناسبت هفته سلامت روان در دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان
نشست خبری به مناسبت هفته سلامت روان روز یکشنبه 22 مهر ماه سال 1397 در تالار اندیشه دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان – انستیتو روانپزشکی تهران: مراسم بزرگداشت هفته سلامت روان در سال جاری از تاریخ 18/7/1397 تا 24/7/1397 برگزار می گردد و شعار روز جهانی سلامت روان "سلامت روان جوانان و نوجوانان: جهان در حال تغییر" نامگذاری شده است، از آن جا که دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان به عنوان مرجع علمی در حوزه سلامت روان کشور نقش فعالی در چالش های موجود سلامت روان جامعه ایفا می نماید، این نشست خبری با حضور دکتر سیدعلی جواد موسوی معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران؛ دکتر جعفر بوالهری رئیس دانشکده؛ دکتر علی اصغر اصغرنژاد مدیر گروه سلامت روان دانشکده؛ آقای مهرداد کاظم زاده عطوفی معاون دانشجویی فرهنگی دانشکده؛ دکتر محمدباقر صابری زفرقندی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اصحاب رسانه در دانشکده برگزار شد.

تاثیر معنویت و حمایت‌های اجتماعی بر سلامت جسم و روان افراد
دکتر جعفر بوالهری - رییس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان و رئیس مرکز تحقیقات سلامت معنوی،
در این نشت خبری گفت: تلاش انسان برای برقراری رابطه با خود، خداوند، طبیعت و انسان‌های دیگر است. تاکنون هزاران مقاله که در پایگاه‌ داده‌های علمی منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند که معنویت و مذهب بر سلامت جسمانی و روانی تاثیرگذار است. موضوع حائز اهمیت پرورش بعد معنوی در جوانان و نوجوانان است. در مسیر پرورش بعد معنوی، پیش از هر چیز نیاز است که میزان خودآگاهی معنوی نوجوان بررسی شود. خودآگاهی معنوی اساس دستیابی انسان به کمال است. جوانان و نوجوانان در فرایند هویت‌یابی خود، به دنبال یافتن هدف و معنای زندگی هستند.
پرورش بعد معنوی و دینی از ابتدای دوران کودکی در خانواده با مشاهده نگرش و رفتار معنوی والدین آغاز می‌شود. کودک و نوجوان از والدین و اطرافیان خود می‌آموزد که رابطه با خداوند معنای کامل و ارزشمندتری به زندگی می‌دهد. والدین در مسائل و مشکلات زندگی با مدد گرفتن از خداوند به فرزندان خود می‌آموزند که هرگز ناامید نشوند و تا آنجا که می‌توانند با تلاش و ایمان به یاری خدا، مسائل زندگی خود را مدیریت کنند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: آخرین رویکردهای علمی جهان بیانگر این است که سلامت  فردی در گرو سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است. انسان مجموعه‌ای از جسم و روان و ایمان است. تاکید ما بر این است که در حال حاضر باید جوانان را در بعد سلامت معنوی دریابیم. در هیمن راستا سال¬‌های زیادی را صرف مطالعه و بررسی سلامت روان و معنوی جوانان کردیم.
وی ادامه می‌دهد: مغز انسان جایگاه معنویت است. گر افرادی با یک رفتار خوب، دارای موقعیت اجتماعی و شغل خوبی هستند، قطعا دارای سلامت روان و جسمی هستند. این تئوری درباره سلامت معنوی نیز صدق می‌¬کند. تفکر انسان درباره دین به سلامت مغز و روابط اجتماعی سالم مانند محیط خانوادگی مربوط است. نباید اجازه دهیم تنش¬‌های اجتماعی، اقتصادی ما را از معنویت دور کند.

نقش حمایت اجتماعی بر سلامت روان نوجوانان و جوانان
دکتر سید علی جواد موسوی _ معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران
نیز در گفت‌وگو با ایسنا، درباره حمایت اجتماعی به عنوان عامل مهم دیگری که در  سلامت روان نقش دارد، می‌گوید: حمایت اجتماعی به این معناست که فرد احساس کند مورد توجه دیگران است و دیگران برای او ارزش قائل هستند و او خود را متعلق به یک شبکه اجتماعی می‌داند. به طور کلی سه نوع حمایت اجتماعی عاطفی، ابزاری و اطلاعاتی داریم.
 وی درباره انواع حمایت‌های اجتماعی و تاثیرات آن می‌گوید: حمایت اجتماعی عاطفی به این معناست که فرد هنگام غم و اندوه و فقدان به کسی یا کسانی تکیه کند و از اندوه خود بکاهد. حمایت اجتماعی ابزاری نیز به منظور حمایت از فردی است که مال یا مسکن خود را از دست داده و به حمایت جامعه یا دوستان خود نیاز دارد. در حمایت اجتماعی اطلاعاتی، فرد می‌تواند از نظر اطلاعاتی تامین شود و در صورت بروز مشکل به مشورت با دیگران بپردازد.
موسوی با بیان اینکه وجود همسر در زندگی نیز نوعی حمایت اجتماعی است، می‌افزاید: اگر یک فرد دیر ازدواج کند، از این حمایت اجتماعی بی‌بهره می‌¬ماند. در افرادی که دیر ازدواج می‌کنند، میزان اضطراب و افسردگی و بی‌خوابی افزایش می‌یابد. گاهی مطالعات نشان می‌دهد استعمال دخانیات و مواد مخدر در افرادی که مجرد هستند، بیشتر است.
وی در پایان می‌گوید: حمایت اجتماعی نوعی تکیه‌¬گاه برای فرد است و نقش بسیار مهمی را در سلامت روان فرد دارد. اگر فرد از یکی از این حمایت‌ها محروم شود، دچار اختلالات روانی می‌شود. در این حالت میزان ریسک افسردگی، اظطراب، خودکشی و...  افزایش می‌یابد. در بعضی مواقع حتی ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی _ عروقی با محرومیت از این حمایت‌های اجتماعی در افراد زیاد می‌شود. همچنین کاهش حمایت‌های اجتماعی علاوه بر پیدایش اختلالات روانی، موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود و بر سلامت ارگان‌های دیگر بدن تاثیر می‌گذارد.


چگونه رفتارهای جنسی نوجوانان را کنترل کنیم؟
در این نشست آقای مهرداد کاظم زاده عطوفی _ معاون دانشجویی فرهنگی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان انستیتو روانپزشکی تهران و قائم مقام مرکز تحقیقات سلامت معنوی، در گفت‌وگو با ایسنا گفت: انسان دارای چهار بعد جسمی، روانشناختی، اجتماعی و معنوی است. سلامت جنسی در فرد هر چهار بعد را درگیر می‌کند، بنابراین از اهمیت زیادی برخوردار است. دوره نوجوانی دوره تغییرات ثانویه رشد صفات جنسی است. تا قبل از این دوره، مسائل جنسی جنبه هویتی و تربیتی دارد. در نوجوانی با عدم ثبات هیجان روبرو هستیم و زمانیکه این موضوع در کنار شروع تمایلات جنسی قرار می‌گیرد، احتمال بروز آسیب‌های جنسی افزایش می‌یابد.
وی افزود: نکته حائز اهمیت درباره مسائل جنسی این است که باید بدانیم مطرح کردن این مسائل، زشت نیست و رشد جنسی بخشی از ماهیت و سلامت فرد است. در این زمینه باید آموزش‌های لازم را به نوجوانان بدهیم، چرا که رشد جنسی بخش مهمی از سلامت اوست. امن‌ترین مرکز اطلاعاتی درباره مسائل جنسی، خانواده فرد است. والدین باید امکان صحبت کردن درباره مسائل جنسی را برای فرزند خود فراهم کنند تا ابهامات او در این زمینه برطرف شوند.
کاظم‌زاده با بیان اینکه اولین تجربیات ذهنی و تحریکات جنسی در دوره نوجوانی شروع می‌شود، گفت: در این دوره فرآیند گذر از خانواده را داریم، که در این حالت فرد به سمت گروه همسال خود می‌رود و از خانواده خود دوری می‌کند. گروه همسال نیز مانند خود نوجوان در معرض هیجانات و آسیب هستند. همین موضوع باعث افزایش احتمال بروز آسیب‌های جنسی می‌شود.
وی گفت: نباید فکر کنیم آسیب‌های جنسی در خانواده‌های کنترل‌گر و مذهبی رخ نمی‌دهد؛ چرا که هیچ خانواده‌ای به طور کامل نمی‌تواند بر تمامی رفتارهای فرزند خود نظارت داشته داشته باشد.
کاظم‌زاده فضای مجازی را عامل دیگر انحرافات جنسی دانست و گفت: فضای مجازی و اطلاعاتی که در اختیار فرد می‌گذارد نیز از دیگر عوامل ایجادکننده آسیب‌های جنسی در فرد است. همچنین گرایش به فیلم‌های جنسی در بین جوانان و نوجوانان عامل مخرب دیگری محسوب می‌شود. این نوع عوامل با تزریق اطلاعات غلط موجب گرایشات جنسی و در نهایت آسیب‌های جنسی در نوجوان می‌شوند.
وی در پایان صحبت‌هایش گفت: رفتارهای پرخطر جنسی، خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی جنسی و انحرافات جنسی از آسیب‌های جنسی است که درسنین نوجوانی و جوانی دیده می‌شود. برای جلوگیری از این معضلات باید به آموزش عمومی خصوصا در سطح رسانه‌های ملی بپردازیم.

خطر مصرف ماجراجویانه "مواد" در نوجوانی / "ایدز و هپاتیت" در کمین جوانان معتاد
دکتر محمدباقر صابری زفرقندی _ روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و مدیر گروه مطالعات اعتیاد دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان
در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: اعتیاد بین جوانان مشکل و دغدغه تمامی کشورهای دنیاست، ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. گاهی ادعا می شود سونامی اعتیاد در ایران وجود دارد و میزان مصرف مواد مخدر در ایران بالاتر از سطح میانگین مصرف در جهان است؛ در حالیکه این ادعاها و اخبار نادرست است.
وی ادامه داد: البته باید گفت که جمعیت ایران جوان است، بنابراین اعتیاد میان جوانان عوارض جبران ناپذیری را روی جامعه دارد. وابستگی به مواد مخدر در نوجوانی و جوانی بیشتر از بزرگسالی است. در نوجوانی به دلیل ماهیتی که دارد، مصرف تفننی و ماجراجویانه مواد شایع‌تر است. نوجوانان تحت تاثیر گروه‌های سنی و همتا میل به مصرف مواد مخدر دارند. خطر ابتلا به بیماری¬‌های خطرناک مانند ایدز و هپاتیت ناشی از اعتیاد در سنین نوجوانی و جوانی بسیار بیشتر است. بر همین اساس توصیه می شود تمرکز برنامه‌¬های حمایتی و پیشگیرانه در دوران نوجوانی و جوانی باشد و به این گروه‌¬های سنی توجه بیشتری شود.
مدیر گروه مطالعات اعتیاد دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان درباره ساختارهای مبارزه با مواد مخدر در کشور گفت: این ساختارها در ابتدا و بدو تشکیل توانسته‌¬اند کارکرد خوبی داشته باشند، اما در حال حاضر به دلیل تنوع و گسترش اعتیاد، شیوع مصرف مواد جدید، فرسودگی اداری و تخصصی ادارات مربوطه، این ساختارها کارکرد خود را از دست داده-‌اند. باید در وظایف و کارکرد این ساختارها تجدید نظر جدی صورت گیرد. به عبارتی حضور فعال‌تر و علمی‌تر نظام سلامت در حوزه درمان، پیشگیری اولیه و کاهش آسیب ضروری است. حضور سازمان‌¬های حمایتی مانند بهزیستی و وزارت رفاه برای حمایت و توانبخشی از معتادان امری اجتناب¬‌پذیر است.
وی افزود: باید بپذیریم که اعتیاد، مادر آسیب‌¬های اجتماعی است و ریشه آسیب‌های اجتماعی را می‌توان در اعتیاد جستجو کرد. اعتیاد عامل توسعه بیکاری و فقر و بی‌¬خانمی و حاشیه‌نشینی است. برای مدیریت و اصلاح این آسیب¬‌ها ایجاد ساختار¬های جدید کار¬آمد نیست بلکه دستگا¬های ذیربط باید پاسخگو باشند.
صابری زفرقندی در پایان در پاسخ به سوالی درباره آمار اعتیاد در بین جوانان گفت: از ابتدا تا کنون مرکز واحدی برای اندازه¬‌گیری میزان شیوع اعتیاد در کشور وجود نداشته است. دستگاه¬‌های مختلف و گاهی غیرتخصصی مطالعاتی درباره شیوع اعتیاد انجام دادند که نتایج این بررسی¬‌ها کاملا باهم متفاوت است. شیوع اعتیاد از یک میلیون و ۲۰۰هزار نفر تا شش میلیون نفر متفاوت گزارش شده است. در این بین آنچه که اهمیت دارد این است که شیوع اعتیاد در ایران معادل متوسط جهانی است، اما این در حالی است که روند مصرف در ایران نسبت به کشورهای دیگر خطرناک¬‌تر است.

خودکشی، نوعی آسیب روانی است/ پرورش معنویت مانع بروز این آسیب است
دکتر علی‌¬اصغر اصغرنژاد فرید _ مدیر گروه بهداشت و روان دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران
در این نشست خبری "خودکشی" را نوعی آسیب روانی دانست و گفت: ۶۵درصد کسانی¬ که اقدام به خودکشی می‌¬کنند، بیماران افسرده هستند. عامل موثر دیگر در خودکشی، اعتیاد است. بنابراین اقدامات پیشگیرانه اعتیاد نیز می‌تواند از خودکشی جلوگیری کند.
ایشان درباره بهداشت روانی یک فرد و عوامل پیشگیرانه برای داشتن روان سالم گفت: بهداشت روان شامل سه نوع از پیشگیری است. در پیشگیری اولیه تمام سعی بر این است که فرد دچار آسیب نشود. با این وجود درصدی از افراد  ممکن است دچار آسیب شوند و در پیشگیری ثانویه اقدام به درمان سریع و صحیح می¬‌کنیم، اگر درمان صحیح و سریع صورت نگیرد، معلولیت به وجود می¬‌آید. در پیشگیری ثالث نیز شروع به توانبخشی معلولیت به وجود آمده می-‌کنیم.
خودکشی؛ نوعی آسیب روانی است
وی درباره خودکشی نیز توضیح داد و گفت: خودکشی نوعی آسیب روانی است که با پیشگیری ثانویه و ثالث درمان نمی¬‌شود. اقدام به خودکشی در زنان بیشتر از مردان است، در حالیکه ممکن است تنها ۱۰ درصد از آن‌ها منجر به مرگ شود. اقدام به خودکشی در زنان به نوعی فریاد کمک خواهی است، اما مرگ ناشی از خودکشی در مردان بیشتر است.  الگوی رفتار خودکشی در هر قشر و منطقه‌ای متفاوت است. عموما افرادی که اقدام به خودکشی کرده و نجات می‌یابند، احساس پشیمانی‌می‌کنند.    
اصغرنژاد در ادمه گفت: تصادفات و سوانح در حالی اولین عامل مرگ و میر در بین جوانان و نوجوانان است که خودکشی و دگرکشی دومین رتبه را به خود اختصاص داده است. بسیاری از رفتارهای پرخطر در بین جوانان و نوجوانان در حین این که قابل کنترل هستند، می‌¬توانند موجب مرگ‌ومیر در یک نوجوان نیز شوند.
وی درباره راه‌های پیشگیری از خودکشی و عواملی که موجب بروز خودکشی می‌شوند، گفت: برای جلوگیری از بروز خودکشی در جوانان و نوجوانان باید گروه‌¬های در معرض خطر شناسایی شوند. ۶۵درصد کسانی¬ که اقدام به خودکشی می‌¬کنند، بیماران افسرده هستند. همچنین عامل موثر دیگر در خودکشی، اعتیاد است. عموما افرادی که در اثر تصادفات و خودکشی جان خود را ازدست می¬‌دهند، سابقه استفاده از مواد مخدر و الکل را داشته‌¬اند. بنابراین اقدامات پیشگیرانه اعتیاد نیز می‌تواند از خودکشی جلوگیری کند.
پرورش معنویت مانع بروز خودکشی می‌شود
اصغرنژاد ادامه داد: اعتقادات دینی یکی دیگر از مداخلات پیشگیرانه در اعتیاد است. بسیاری از افراد بنابر اعتقادات خود و گناه دانستن خودکشی، از اقدام به خودکشی هراس دارند و از انجام این کار سر باز می‌زنند. بنابراین تقویت اعتقادات و باورهای دینی می‌تواند مانع بروز اقدام به خودکشی یا دگر کشی شود.
وی به خانواده‌ها و افرادی که با نوجوانان سروکار د دارند، تذکر داد: باید توجه داشت فردی که قصد خودکشی دارد، حتما یک زمانی از خودکشی حرفی زده و دیگران را از انجام این کار مطلع می¬‌کند. شنونده باید به این نووع حرف‌ها توجه کند و ساده از کنار اینگونه حرف‌ها نگذرد. در این راستا خانواده‌ها، معلمین و کادر آموزشی در مدارس باید آموزش لازم را دریافت کنند تا با مداخله مناسب و توجه به افراد آسیب‌پذیر از وقوع حوادثی چون خودکشی جلوگیری کنند.
اصغرنژاد ادامه داد: مداخله مناسب گاه به این معناست که هرگونه وسیله خطرساز را از دسترس فرد دور کنیم یا فرد خطرپذیر را برای درمان به یک درمانگر مراجعه دهیم. همچنین باید با تغییر در محتوای کتب درسی زندگی را به گونه‌ای برای فرد ترسیم کنیم که آن را مقدس شمرده و برای آن ارزش قائل باشند.
وی گفت: نکته بعدی برای پیشگیری از خودکشی، فضای مجازی و محتویات آن است که می‌تواند انگیزه خودکشی را تقویت کند.  بنابراین باید بر فضای مجازی و اطلاعاتی که در اختیار نوجوان قرار می‌دهد نیز کنترل و نظارت وجود داشته باشد. همچنین باید در این حوزه متخصصین را در دانشگاه‌ها توسعه داد تا با دانش خود و روش‌های درمانی صحیح از چنین اقداماتی جلوگیری کنند.

https://www.isna.ir/news/97072513963/
https://www.isna.ir/news/97072513979/
https://www.isna.ir/news/97072413421/
https://www.isna.ir/news/97072413422/

هماهنگ کننده نشست خبری و ناظر بر تهیه خبر: زهره راخ
تهیه عکس: سید حسین سید محمدی


 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 181 بار   |   دفعات چاپ: 57 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر