دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • ریاست
  • معاونت پژوهشی
  • معاونت آموزشی
  • معاونت اداری مالی
  • معاونت دانشجویی و فرهنگی

سلامت روان در سالمندان: سرمایه گذاری بیشتر و دسترسی بیشتر

 | تاریخ ارسال: 1399/7/21 | 

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان- انستیتو روانپزشکی تهران؛ دکتر وحید راشدی؛ استادیار سالمندشناسی در یادداشتی می گوید: در جامعه¬ای که در آن برای جوانی، شادابی و سرزندگی احترام زیادی قائلند، سالمندان معمولاً نمایان نیستند. با این وجود در سال‌های اخیر شاهد دگرگونی در نگرش جامعه نسبت به آن ها بوده ایم. سالمندی اگر چه روندی طبیعی در زندگی هر فرد است و نمی توان مانع ورود به آن شد، با این وجود می توان با برنامه ها و روش های مختلف، زوال توانایی های جسمی، روانی ، عاطفی و شناختی را در انسان کاهش داد یا لااقل به تأخیر انداخت. علاوه بر آن، سالمندی مرحله‌ای از چرخه زندگی انسان است که مسائل رشدی خاص خود را دارد؛ فرصتی است که فرد با انباشته‌ای از خردمندی می‌تواند تجربیاتش را به نسل‌های بعد منتقل کند. اریکسون سالمندی را زمانی برای زایندگی می‌دانست نه دورانی از یاس و ناامیدی.
به گفته وی، براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایران در بین ۱۹۱ کشور عضو، از نظر سطح سلامت که یکی از ابعاد آن را سلامت روان تشکیل می دهد رتبه ۹۶ و از نظر وضعیت کلی اهداف نظام سلامت رتبه ۱۱۴ را کسب کرده است. براساس یافته های موجود و با توجه به بار جهانی بیماری های منتسب به اختلالات روانی که پیش بینی شده از ۱۰/۵ درصد در سال ۱۹۹۶ به ۱۵ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت و سازمان جهانی بهداشت بهبود بخشیدن سلامت روان را از جمله اولویت های کشورهای با درآمد کم و متوسط معرفی کرده است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران می افزاید که وضعیت سلامت روان سالمندان در شهرهای بزرگ به دلایلی همچون کاهش حمایت های خانوادگی، افزایش عوامل تنش زا در جوامع شهری و مشکلات اقتصادی اجتماعی در این شهرها، به مراتب بدتر از شهرهای کوچک است و حتی شهرهایی که مناسب سازی محیط را برای سالمندان را رعایت نمی کنند، به دلیل ویژگی های محیطی احتمال بروز افسردگی در سالمندانشان بیشتر می شود. البته ریسک ابتلا به بیماری‌های روانی در هر بازه زمانی از عمر انسان وجود دارد، اما افراد سالمند ممکن است عوامل استرس زای بیشتری را نسبت به بقیه مردم تجربه کنند. به طور مثال، کاهش توانایی حرکتی، دردهای مزمن، ناتوانی یا دیگر بیماری ها به همراه مشکلات دیگری مانند مرگ نزدیکان و کاهش درآمد به دلیل بازنشستگی، همگی از عوامل بروز فشار روانی در سالمندان هستند.
تامین سلامت روان سالمندان به اندازه سلامت جسمی آنان دارای اهمیت است و تاثیر مهمی بر بهداشت فرد و جامعه می‌گذارد. بر همین اساس سلامت روان سالمندان را می توان را با افزایش حس رضایت از زندگی، حفظ سلامت جسمانی، حفظ روابط اجتماعی و پیشگیری از ابتلا به افسردگی حفظ کرد.
با توجه به اهمیت موضوع سلامت روان، دهم اکتبر هر سال از طرف فدراسیون جهانی سلامت روان (World Federation for Mental Health) به عنوان "روز جهانی سلامت روان" نامگذاری شده است. در ایران نیز ۱۸ لغایت ۲۴ مهر هر سال به نام هفته سلامت روان نامگذاری شده و عمده ترین هدف در این هفته، افزایش توجه و آگاهی بخشی درباره سلامت روان در بین مردم و مسئولان است.
شعار روز جهانی سلامت روان امسال "سلامت روان برای همه: سرمایه گذاری بیشتر - دسترسی بیشتر، برای همه، همه جا" بوده و عناوین روزهای هفته سلامت روان سال ۱۳۹۹ به شرح زیر می باشد:
جمعه ۱۸ مهر: نقش زیرساخت های سلامت روان در شرایط کرونا و پساکرونا
شنبه ۱۹ مهر: متخصصین متعهد، مدافعین سلامت
یکشنبه ۲۰ مهر: سیاستگذاران آگاه، سرمایه گذاری بیشتر در حوزه سلامت روان
دوشنبه ۲۱ مهر: نقش نظام مراقبت های بهداشت اولیه در دسترسی به خدمات سلامت روان
سه شنبه ۲۲ مهر: مشارکت سازمان های مردم نهاد، در ارتقاء سلامت روان جامعه
چهارشنبه ۲۳ مهر: نقش رسانه در تبیین وضعیت سلامت روان و انگ زدایی
پنجشنبه ۲۴ مهر: بیمه مؤثر، دسترسی بیشتر به خدمات سلامت روان


دکتر وحید راشدی
استادیار سالمندشناسی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران CAPTCHA

دفعات مشاهده: 178 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر