دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • ریاست
  • معاونت پژوهشی
  • معاونت آموزشی
  • معاونت اداری مالی
  • معاونت دانشجویی و فرهنگی

 پیام رئیس دانشگاه  علوم پزشکی ایران به مناسبت هفته سلامت روان

 | تاریخ ارسال: 1400/7/18 | 
 پیام رئیس دانشگاه  علوم پزشکی ایران به مناسبت هفته سلامت روان
حمد و سپاس خداوند حکیم را سزاست که موهبت سلامت ، این بزرگترین نعمت خویش را به انسان ارزانی فرمود.
روز جهانی سلامت روان ،مصادف با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه) و هفته سلامت روان در ایران (۱۸ لغایت ۲۴ مهرماه )، فرصت مغتنمی است تا با تاملی عمیق ضمن ارج نهادن به جایگاه بسیار مهم بهداشت روان در زندگی فردی و اجتماعی و سهم آن در تحقق توسعه ی پایدار، از زحمات ایثارگرانه خادمان این عرصه، قدردانی نموده و با بازنگری برنامه ها و هدف گذاری مناسب، بر اساس اسناد و شواهد علمی و برنامه های کلان کشوری، نقشه راه ارتقای سلامت روان جامعه را مورد ارزیابی قرار داده و در صدد تمهید الزامات مورد نیاز و برنامه ریزی موثر برآییم.
شعار امسال روز جهانی سلامت روان، «سلامت روان در  جهان نابرابر» تعیین گردیده است. این شعار مبین وجود چالش  در دسترسی و امکان استفاده از خدمات بهداشت روان در جهان است و این فاصله عمیق در سطح جهان و جوامع بشری بخش مهمی از سلامت بشر را تهدید میکند. این مسئله به ما گوشزد میکند که لازم است ، بسیج منابع به گونه ای صورت پذیرد که همه افراد جامعه با شرایطی برابر و بدون مشکلات مالی به خدمات با کیفیت سلامت روان موردنیاز خود، در هر زمان و مکانی که نیاز دارند دسترسی کامل داشته باشند.
در عین حال حائز توجه است که، امسال در شرایطی به استقبال این رخداد مهم می رویم که گذشت حدود دو سال از پاندمی بیماری کووید ۱۹ ، پیامدهای متعددی را در حوزه سلامت روان از سطوح فردی تا عرصه های بین المللی در پی داشته است. بر این اساس شناسایی مداخلات  روانشناختی موثر برای پیامدهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت منتج از این پاندمی نیز یکی از مهمترین اولویتهایی است که همت عظیم جامعه علمی و خدمتگذاران سلامت  را می طلبد.
امید است با برنامه ریزی های متقن و مبتنی بر شواهد، با توجه به ابعاد  معنوی انسان و  با بهره گیری از توان تخصصی و حرفه ای فعالان این عرصه، ضمن محقق شدن اهداف شعار امسال، با کیفیت ترین خدمات مورد نیاز برای تمامی آحاد جامعه در دسترس  قرار گیرد و  با این تلاش مقدس، شاهد ارتقای سلامت روان مردم شریف میهن مقدسمان، ایران اسلامی، باشیم.
اینجانب ضمن گرامیداشت  هفته ی سلامت روان و ارج نهادن و قدردانی از تلاش های ارزنده همه دست اندرکاران حوزه سلامت کشور، به ویژه همکاران فعال در عرصه ی بهداشت روان؛ روانپزشکان ، روان شناسان، مشاوران، اساتید، محققان و دانشجویان  حوزه سلامت روان، برای همه عزیزان از درگاه خداوند مهربان، آرزوی سلامتی، سربلندی و توفیق روزافزون دارم و امیدوارم روزبه روز شاهد افزایش شاخص های سلامت روان در جامعه باشیم.
دکتر عبدالرضا پازوکی
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایران
 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 38 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر