دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • ریاست
  • معاونت پژوهشی
  • معاونت آموزشی
  • معاونت اداری مالی
  • معاونت دانشجویی و فرهنگیمعرفی معاون
معرفی معاونت
کارشناسان واحدهافرم های دانشجویی
کمیته انضباطی

دکتر اصغر الهی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ | 
   اصغر الهی ۱۳۲۳تولد مشهد – ۱۲وفات خرداد ۱۳۹۱ تهران) نویسندهٔ معاصر ایرانی بود).    
   اصغر الهی در سال ۱۳۲۳ در مشهد زاده شد.
  سال‌های جوانی او به دلیل فعالیت سیاسی پرتلاطم بود.
  با وجود این موفق شد مدرک دکترای تخصصی رشته روان‌پزشکی را از دانشگاه تهران دریافت کند.
  الهی بین سال‌های ۵۸ تا ۶۰ سردبیر مجله بازتاب روان‌شناسی بوده‌است.
سپس به تدریس در دانشگاه علوم پزشکی ایران و پزشکی پرداخت وی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص روان‌پزشکی بود و بین سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۰ به‌عنوان سردبیر مجله «بازتاب روان‌شناسی» فعالیت داشت.
آثار
نخستین داستان‌های کوتاه اصغر الهی در دهه چهل منتشر شدند وی نویسندهٔ رمان‌های "سالمرگی‌"، "مادرم بی‌بی جان" و مجموعه داستان‌های "بازی" و "قصه‌های پاییزی" بود.در سال ۱۳۷۰ با انتشار مجموعه داستان کوتاه "دیگر سیاووشی نمانده‌است" به کشف و خلق شگردهای تازه روایتگری در داستان‌های روانشناختی پرداخت و مجموعه داستان‌های "دیگر سیاوشی نمانده"، "رؤیا تا رؤیا" و نمایشنامه "قالیباف" از دیگر آثار ادبی اوست.
اصغر الهی همچنین چند کتاب در زمینه شناخت مسائل روان‌پزشکی ترجمه و تألیف کرده‌است.
سالمرگی (رمان)-
مادرم بی‌بی جان(رمان)-
بازی (مجموعه داستان)-
قصه‌های پاییزی (مجموعه داستان)-
دیگر سیاوشی نمانده (مجموعه داستان)-
رویا رویا (مجموعه داستان)-
قصه شیرین ملا (ادبیات نوجوان)-
قالیباف (نمایشنامه)-
حکایت عشق و عاشقی ما ( مجموعه داستان ) نشر چشمه - پاییز 1389
رمان سالمرگی
الهی با رمان سالمرگی در سال ۱۳۸۶ موفق به دریافت جایزه بهترین رمان از جایزه هوشنگ گلشیری شده بود پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد، رمان سالمرگی در زمره کلیک آثاری قرار گرفت که مجوزشان برای تجدید چاپ لغو شد و چاپ مجددشان منوط به بررسی دوباره اثر شد.
نقد آثار اصغر الهی
فرشته احمدی در نقد رمان سالمرگی اصغر الهی می‌نویسد: «همه آدم‌های داستان با وجود تفاوت بسیارشان با یکدیگر، در ارتباط داشتنشان با ماندن و رفتن به هم شبیه می‌شوند... سرگشتگی سالمرگی‌ها هنوز با اسطوره‌ها پیوند دارد و با گناهانشان. امیدشان به بخشوده شدن آن‌ها را زنده نگه می‌دارد.»

درگذشت
او روز ۱۲ خردادماه ۱۳۹۱، بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان قلب تهران درگذشت.
اصغر الهی در خاک آرام گرفت
پیکر اصغر الهی نویسنده و روانپزشک در بهشت بی بی سکینه کرج و در کنار چهره‌هایی مانند ایرج قادری و محمود اعتمادزاده به خاک سپرده شد.به گزارش خبرنگار مهر، پیکر زنده‌یاد اصغر الهی صبح دوشنبه 15 خرداد ۱۳۹۱ از مقابل انستیتو روانپزشکی تهران و با حضور جمعی از چهره‌های فرهنگی و همکاران وی به سمت بهشت بی بی سکینه کمالشهر کرج تشییع شد.محمدرضا شفیعی کدکنی، احمد محیط طباطبایی، محمود معتقدی، محمد خلیلی، اسدالله امرایی، حسن اصغری و جمال میرصادقی برای خاکسپاری پیکر زنده‌یاد الهی به بهشت بی بی سکینه آمده بودند.پیکر این نویسنده و روانپزشک فقید ظهر دوشنبه 15 خرداد ۱۳۹۱ در قطعه 5 ردیف 14 به خاک سپرده شد. کمی آن طرف‌تر از او، ایرج قادری هنرمند و محمود اعتمادزاده (م. ا. به آذین) نویسنده در خاک خفته‌اند. همچنین در مراسم تشییع پیکر او ، جلیل مستشاری، غلامحسین صدری افشار، جزایری، احمد محیط و محمدرضا طاهری سخن گفتند.جزایری، از دوستان اصغر الهی، در سخنانی درباره‌ی او گفت: اصغر از همان روزهای آغازین دانشجویی در اعتراضات فعال بود و چون بیمار بود، هر بار که ما با هم محاکمه می‌شدیم، حکم زندان او تعلیق می‌شد.او در ادامه تأکید کرد: الهی سال‌های طولانی را برای خدمت به انسانیت صرف کرد.جزایری درباره‌ی خاطرات مشترک خود با اصغر الهی گفت: ما روزهای تلخ و شیرین فراوانی داشتیم. در جلسات دکتر شریعتی در مشهد شرکت می‌کردیم. الهی دوست مهربان و عزیزی بود که او را از دست دادیم. او مرد بزرگواری بود که همه زندگی‌اش را برای پیش‌برد عقاید انسانی‌اش صرف کرد.غلامحسین صدری افشار نیز در این مراسم، شخصیت اصغر الهی را شخصیتی چندبعدی توصیف کرد و گفت: الهی شخصیتی چندبعدی داشت که علاوه بر تخصص روان‌پزشکی، رمان‌نویس، شاعر و روزنامه‌نگار بود و در آغاز انقلاب همراه با دکتر عشایری و محیط، مجله روان‌شناسی «بازتاب» را منتشر می‌کرد. او فعال اجتماعی بود و در فکر بهروزی و پیشرفت مردم بود.وی الهی را تلاشگر خواند و گفت: الهی تا آخرین روزهای عمرش می‌نوشت و در روزهای اخر که شخصا نمی‌توانست مطالبی را بنویسد، چیزهایی را می‌گفت و همسرش آن‌ها را می‌نوشت.
 

دفعات مشاهده: 222 بار   |   دفعات چاپ: 27 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر